Ons Altın Nedir? Au, Xau ne demektir?

Ons nedir?

Altın fiyatının yükselmesiyle birlikte ons altın nedir araştırmaları hız kazandı. Peki nedir ons altın? Ons altın neye denir?

Ons İngiltere Amerika gibi ülkelerde bir ağırlık ölçü birimidir. Çoğunlukla yaygın olan "Avoirdupois Onsunu" belirtmek için kullanılır. 1 Avoirdupois Onsu tam olarak 28,349523125 grama denk gelmektedir.

Ons Fransa’da 30.59 gram gelirken İngiltere’de 28.349 gram gelir. Altınla ilgili bir ekonomi haberi okuduğunuzda konuda geçen ons bu anlama gelir. 

Au ve Xau nedir?

Ons altın nasıl hesaplanır? Bu konuyu araştırmacı yatırımcılar sıklıkla araştırmaktadır. 1 Troy ons altın 31,1034768 gram saf altına denk gelen bir ölçü birimidir. 
Bankalar üzerinden altın alanlar sıklıkla Au ve Xau terimleriyle karşı karşıya gelirler. Yani bu yatırımcılar sıkça Ay ve Xau nedir araştırması yaparlar. 

Au; altının Latince adı olan Aurum'dan gelmektedir. Altının element simgesi Au'dur. 

Xau; Ons için ISO 4217 standart para birimi kodudur. X metal elementlerin gösterilmesinde kullanılır.

Günümüz yatırımcıları bu iki simgeyi de sıklıkla araştırmaktadırlar.

Altın ons kaç dolar?

Altın onsu kaç dolar araması yapan kullanıcıların sayısı epey arttı. Altının ons fiyatını hem TL cinsinden hem de dolar cinsinden öğrenmeniz mümkün. Artık neredeyse her banka mobil uygulaması, borsa uygulamalarında altın güncel ons fiyatı takibi yapılabilmektedir.

Size anlık olarak ons altın fiyatlarını göstereceğimiz bu bağlantıya tıklayın ve dilediğiniz gibi takip edin.

Sigortalı Kargo Güvenli Alışveriş Deneyimli Ekip Maksimum Güvence