Milyem nedir? Milyem hesabı nasıl yapılır?

Milyem nedir?

Hepimiz altın alışverişi yapmaktayız. Alacağımız ürünün milyem cinsinden hesaplanıp fiyatının nasıl belirlendiğini bilmek ürünü fahiş fiyatlara satın almamak adına önem arz eder. Haydi milyem  nasıl hesaplanır birlikte inceleyelim.

Milyem, bir altın mücevherin alaşımının içindeki saf altın miktarını 1000 üzeridnen belirten sayıya denir. Bir ürünün milyemini o ürünün ayarını 24'e bölerek bulabilirsiniz. Mesela 8 ayar bir ürünün kaç milyem olduğunu hatırlatmıyorsunuz. 8/24= 0,333 elde edersiniz. Bu sayının binde hali size milyemi verecektir.

Milyem nasıl hesaplanır?

Bir ürünün üreticiden alınıp satış tezgahına gelinceye kadarki kısmında üzerine kar marjları eklenerek altının işçiliği, kira, işçi maaşı vb. her giderin üzerine koyulduğu serüveni milyem hesaplarıyla olmaktadır. Ürünün üretiliş fiyatı hesaplanırken önce altın takıdaki saf altın miktarı hesaplanıp sonra takının işçilik fiyatı üzerine eklenecektir. Satıcı bu ürünü üreticiden aldıktan sonra kuyumcu tezgahına getirene kadar altın takının gramı başına belli bir miktar kar koyacak ve tezgaha getirecektir. Önce üretici ürünün gramındaki has altınla ürünün gramını çarparak üründe bulunan toplam has altını hesaplar. Yani bir ürün 585 milyem ve 25 gramsa bu üründe  585x25= 14.625 milyem has altın vardır. formül ürün gramı x ürün milyemi = has altın miktarı. Sonra ürünün tl cinsinde değeri ise günün altın fiyatı x has altın miktarı = ürünün maliyet fiyatı olacaktır.

Örneğin bir kuyumcu 10 gram 585 milyem bir bilekliği, altının 1200 tl olduğu bir gün almış olsun. Bu ürünün üreticiden alış fiyatı 585x10=5850 milyem saf altın miktarı. 1200x5850= 7020 tl ürünün maliyet fiyatı. Üretici maliyet fiyatının üzerine bir de işçilik ekleyecektir. işçilik eklenmiş hali ile kuyumcu üreticiden ürünü almış olacaktır. Bu ürünün alış fiyatı tezgaha gelmeden önce alınmış olan fiyatıdır. Kuyumcu ise ürünün üreticiden alınmış olan fiyatının üzerine kar marjını, yanı kira işçi bedeli elektrik vb. dükkan giderlerini de ekleyecektir. Böylece bizim ürünün tezgahta gördüğümüz fiyatı oluşacaktır.

 

Sigortalı Kargo Güvenli Alışveriş Deneyimli Ekip Maksimum Güvence