Kredi Kartıyla Altın Satışı - Altın Alışverişine Kaç Taksit yapılır?

Kredi kartıyla altın alınır mı?

Kredi kartı veya  nakit avans gibi kredilerle altın yatırımı yaygın bir davranıştır ve kuyumcuların hepsi yasal mevzuata göre güncel olarak 3 taksite kadar taksitli altın satışı yapmaktadır. Kredi kartının taksit faiz oranlarını göz önüne alarak uzun vadeli taksitli altın alabilirsiniz. Yatırım amacıyla altın sarrafiye ürünlerde yapılmalıdır, 22 ayar bilezik veya gram altınlar tercih edilebilir. Güncel faiz oranlarıyla 3 taksit ile altın aldığınızda maliyet %10 civarındadır.

Altın elbette kredi kartıyla alınabilir. Türkiye Cumhuriyeti kararıyla altın alımına sınırlama gelse de birçok kuyumcu hala satış yapmaktadır. Bu bankanızın ödeme yöntemlerine göre değişiklik gösterebilir. Peşin fiyatına 3 taksite kadar imkan sağlayan ödeme sistemimiz ile vade farksız olarak altın satın alımı gerçekleştirebilirsiniz.

Örneğin bir banka peşin fiyatına 6 taksit yapıyorsa sizden vade farkı almadan satış fiyatına 6 taksite bölecektir. Başka bir banka ise 3 taksit yapıyorsa aynı şekilde 3 taksitte sizden parayı tahsil edecektir.

Tercihe bağlı olarak taksit kullanabilir, yavaş yavaş parayı bankanıza öderken altından kar edebilirsiniz. Altını satın aldığınız gün Türk Lirası değeriyle 3 gram satın alabilmişken, 1 ay sonra ödediğiniz para enflasyona göre değersizleşmiş olsa bile size almış olduğu altın aynı gram olacaktır. 

Peki bankanız altın alımında taksite izin vermiyorsa ne yapabilirsiniz?

Birçok kredi kartı kartı kullanıcısı kredi kartının dolu olması yahut fazla taksite izin vermemesi halinde nakit avans çekerek tek seferde altını satın alıp, nakit avansı taksitlendirmektedir. Nakit avans  kullanan birçok kullanıcı vade farkı ödemeden altını satın almış olmaktadır. 

Vade farksız altın nasıl alınır?

Altın satın alırken internette gördüğünüz satış fiyatı üzerinden birçok kuyumcu kredi kartı komisyonunu eklediği için vade farkı ödemeseniz bile muhtemelen %7 daha fazla ücret ödeyeceksiniz. Vade farksız altın almak istiyorsanız tek çekim olarak satın almalı yahut kuyumcu firmasının resmi şirket IBAN bilgisine havale yapabilirsiniz. Kredi kartları komisyonları gittikçe artmakta olduğundan birçok kuyumcu havale ile alımda altın alışverişine indirim uygulamaktadır.

En fazla kaç taksitle altın alınır?

Yatırımlık altınlar gram altın, çeyrek altın, ata lira, 22 ayar bilezik gibi ürünlerdir. Nakit parası olmayan yatırımcılar kredi kartı ile kuyumculardan altın satın alabilirler. Altını aldığı günkü fiyattan 3 taksitte öderken aldığı altın değerlenecektir. Oldukça mantıklı olan bu ödeme sistemi hükümetin taksit kararından sonra kısıtlanmış olsa da birçok yerde kullanılmaktadır.

 

 

Sigortalı Kargo Güvenli Alışveriş Deneyimli Ekip Maksimum Güvence