Altın Takı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Altın Takı alırken nelere dikkat edilmeli?

Altın, yatırım yapmak için popüler bir araçtır çünkü değeri düşüşlere karşı dayanıklıdır ve genellikle ekonomik kriz dönemlerinde talep artar. Ancak, altın yatırımı yaparken dikkat etmeniz gereken bazı önemli faktörler vardır. Özellikle internetten altın alırken ayar ve fiyat dengesini bilmezseniz serbest piyasa doğası gereği ciddi farklar ödeyebilirsiniz.

Altının 8, 14, 22 ve 24 has altın gibi farklı ayarları vardır ve milyem ile doğru rakamı bulabilirsiniz. Altın takılarda işçilik ve diğer mağaza maliyet süreçleri nedeniyle %8 ile %50 arasında altın gramına göre farklar oluşur. Altının üreticileri farklı kalitede ürün çıkardıkları için farklı fiyatlamalar mevcuttur, takı tasarım olarak kullanacağınız ürünler 22 ayar ise grama göre fiyat farkı %8'lerden başlayacaktır. Yatırımlık takı olarak düz bilezikler %2 gibi işçilik maliyetiyle satılırken, biraz daha fark vererek manevi açıdan iyi hissettirecek kelepçe tarzı bilezikler %8'den başlayan ( uzun vade kullanacaksanız mutlaka kar ettirecek küçük maliyetlerdir ) işçiliklerle satılmaktadır. 

Alacağınız modele karar verdiyseniz google alışveriş sekmesi üzerinden fiyat araştırması yapmalısınız fakat altının ilk gördüğünüz fiyatı almanız gereken rakam değildir çünkü aynı modelde farklı gramajlar çıkmaktadır. Aynı ürünün 3.2 ve 3.8 gram gibi farklarından dolayı herhangi bir ürünün fiyatını gramına bölerek diğer satıcılarla karşılaştırma yapabilirsiniz.

14 ve 22 ayar altın takı alırken nelere dikkat edilmelidir?

14 ayar altın ve 22 ayar altın en sık tercih edilen altın takı ürünleridir. 14 ayar ve 22 ayar bir altın takı alırken önce ürünün gramajını bilmelisiniz. Ürün 585 milyemdir ve maliyet fiyatının hesaplanması çok kolaydır. ürünün gramı ile milyemini çarparak toplam has altın miktarını bulunuz. Bulduğunuz has altın miktarını da günün altın fiyatı ile çarpınız. Böylece ürünün maliyet hesabını yapabilir, satıcının üzerine ne kadar kar koyduğunu anlayabilirsiniz. Altın takılarda genellikle yüksek işçilikli ürün tercih ediyorsanız %30 -%50 civarı  işçilik ödeyebilirsiniz. Ama piyasanın üzerinde kar marjı ekleyen satıcılar da bulunduğu için milyem hesabını kolayca yapabilir uygun fiyatlı ürünleri araştırabilirsiniz. 

14 veya 22 ayar altın zarar ettirir mi?

Doğru fiyattan aldığınız hiçbir altından orta ve uzun vadede zarar etmezsiniz, altın takıya olan talebin artması ve altının çok sınırlı arzı nedeniyle altın fiyatlarında artışlar beklenebilir. Altını sadece yatırımlık olarak alabilecek ekonomik koşullarınız varsa yatırımlık bilezikleri takı olarak kullanabilirsiniz. Sizi ifade edecek altın takıları uzun vade kullanacaksanız dürüst bir kuyumcu bulmanız yeterlidir. Kuyumcuların farklı anlayışları ve farklı maliyetleri olacağı için fiyatlarda %5 civarı oynamaları göz ardı etmelisiniz. 

İnternetten altın alınır mı?

İnterneti kullanma deneyiminize göre evet veya hayır denilebilir. Bir kuyumcunun şirketi, mağazaları, Trendyol gibi pazar yerlerindeki müşteri yorumları, sosyal medya hesaplarındaki yorum ve etkileşimleri inceleyerek diğer müşteri ve etkileşimlerden fikir alabilirsiniz. Zer ve Zerince Kuyumculuk geçmişini ve müşteri yorumlarını hakkımızda sayfasından inceleyebilir ve internetin en fazla müşteri yorumu alan kuyumcu iştirakleri ailemize katılabilirsiniz. Müşteri memnuniyetinden ziyade satışa odaklanmış başarısız ve vizyon sahibi olmamış mağazalara dikkat etmeniz yeterlidir. Binlerce güvenilir kuyumcudan dilediğiniz ile çalışabilirsiniz, araştırma yaparken ve satış öncesi iletişim kurarak son ölçümlerinizi yapabilirsiniz.

Altın alırken yardımcı olabilecek diğer öneriler :

1. Satın alacağınız altın miktarına karar verin: Altın, değerli bir madendir ve fiyatları oldukça yüksektir. Bu nedenle, altın alırken ne kadar para harcayacağınıza karar vermelisiniz. Yatırımınızın büyüklüğüne göre uygun bir fiyat seçmeniz gerekiyor.

2. Güvenilir bir e-kuyumcu'dan alışveriş yapın: Altın alırken güvenilir bir satıcı seçmek önemlidir. Alacağınız altının gerçek ve saf olduğundan emin olmanız gerekiyor. Güvenilir bir satıcıdan alışveriş yaparak bu konuda emin olabilirsiniz. Güvenilir kuyumcunun Ticaret sicil gazetesi sicil numarasını bu bağlantıdan sorgulayın

3. Fiyatları Karşılaştırın: Altın fiyatları dünya genelinde farklılık gösterir. Bu nedenle, fiyatları karşılaştırarak uygun bir fiyat bulmanız gerekiyor. Aynı zamanda, piyasa koşullarını takip etmek, altın fiyatlarındaki değişimleri anlamak için önemlidir.

4. Vergi ve diğer maliyetleri hesaba katın: Altın alırken vergi, sigorta, depolama gibi ek maliyetler olduğunu unutmayın. Bu maliyetlerin hesaba katılmaması, altın yatırımınızın gerçek getirisini azaltabilir. Bu maliyetleri önceden hesaplayarak yatırımınızın gerçek getirisini belirlemeniz önerilir.

5. Altın yatırımınızın amacını belirleyin: Altın yatırımı, farklı amaçlar için yapılabilir. Bazıları altın yatırımını uzun vadeli bir yatırım olarak görürken, bazıları kısa vadeli bir yatırım olarak değerlendirir. Altın yatırımınızın amacına göre uygun bir yatırım stratejisi belirlemeniz önerilir.

  6. Altın türüne karar verin: Altın, farklı ayar ve türlerde gelir. Her altın türü farklı bir fiyat etiketine sahiptir. Bu nedenle, hangi tür altın almak istediğinize karar vermeniz gerekiyor.

  Altın Hakkında Sıkça Sorulan Sorular - Cevapları

  916 milyem kaç ayardır?

  916 damgalı bir altın takı 22 ayardır, bazı üreticiler 22, 910, 912, 916, 930 veya 933 gibi farklı rakamlar kullanabilmektedir.

  Altının ayarı nasıl belirlenir?

  Altın takılardaki altının oranı altının ayarını belirler, 1000 milyem üzerinden hesaplanan bu yöntemde altındaki altın miktarı düştükçe 916, 585, 330 gibi milyemler doğar. 10gr 22 ayar bir altında toplam altın miktarı 9.16 gram olarak hesaplanabilir.

  585 milyem kaç ayardır?

  585 damgalı bir altın takı 14 ayardır, bazı üreticiler 14, 575 veya 585 gibi farklı rakamlar kullanabilmektedir.

  333 milyem kaç ayardır?

  333 damgalı bir altın takı 8 ayardır, bazı üreticiler 8, 330 veya 333 gibi farklı rakamlar kullanabilmektedir.

  Gram altın kaç ayar olmalı?

  Saf veya has altın olarak bilinen gram altında saflık oranı 0.995 olabilmektedir, gram altın alırken dikkat edilmesi gereken oranı bilirseniz zarar etme ihtimaliniz düşer.

  İki Renkli İtalyan Gurmet Altın Bileklik 14 Ayar

  İki Renkli İtalyan Gurmet Altın Bileklik 14 Ayar

  49,891.94TL 34,924.36TL
  Kupon Fırsatı Sepette %12 İndirim
  Sepet Örgülü 14 Ayar Kadın Altın Bileklik

  Sepet Örgülü 14 Ayar Kadın Altın Bileklik

  104,678.76TL 73,275.13TL
  Kupon Fırsatı Sepette %12 İndirim
  Kutu Kilitli 14 Ayar Kadın Altın Bileklik

  Kutu Kilitli 14 Ayar Kadın Altın Bileklik

  45,611.73TL 31,928.21TL
  Kupon Fırsatı Sepette %12 İndirim
  3 Çeyrekli 14 Ayar Doç Zincirli Altın Bileklik

  3 Çeyrekli 14 Ayar Doç Zincirli Altın Bileklik

  49,711.73TL 34,798.21TL
  Kupon Fırsatı Sepette %12 İndirim
  Kleopatra 14 Ayar Sarı Altın Bileklik

  Kleopatra 14 Ayar Sarı Altın Bileklik

  61,471.06TL 43,029.74TL
  Kupon Fırsatı Sepette %12 İndirim
  Spor Ataç Altın Zincir Bileklik 14 Ayar

  Spor Ataç Altın Zincir Bileklik 14 Ayar

  3,113.19TL 2,179.23TL
  Kupon Fırsatı Sepette %12 İndirim
  Geniş Atlamalı Taşlı 14 Ayar Altın Gurmet Bileklik

  Geniş Atlamalı Taşlı 14 Ayar Altın Gurmet Bileklik

  190,778.76TL 133,545.13TL
  Kupon Fırsatı Sepette %12 İndirim
  Sıra Taşlı Geniş 14 Ayar Gurmet Altın Bileklik

  Sıra Taşlı Geniş 14 Ayar Gurmet Altın Bileklik

  198,393.04TL 138,875.13TL
  Kupon Fırsatı Sepette %12 İndirim

  Sigortalı Kargo Güvenli Alışveriş Deneyimli Ekip Maksimum Güvence